Zdrowie i Uroda

Wolumetria twarzy – lifting bez skalpela

Gdy wraz z upływającym wiekiem lub w wyniku gwałtownego schudnięcia, twarz straci swój młodzieńczy zarys, nie trzeba myśleć jeszcze o radykalnych sposobach przywrócenia młodego wyglądu. Jednym z ciekawszych rozwiązań medycyny estetycznej, jest zabieg liftingujący wolumetrię twarzy. Na czym polega? Zapraszamy do lektury!

Wolumetria twarzy – dlaczego tak się dzieje?

Stopniowa, lecz nieubłagana utrata przez skórę tkanki tłuszczowej i podskórnej (lipoatrofia) to naturalny proces starzenia się skóry. Pierwszymi obszarami na twarzy, na których widać ubytki tłuszczu i tkanki wypełniającej skórę twarzy, to żuchwa, skronie, policzki, podbródek i usta. Skóra stopniowo pozbawiana naturalnego wypełnienia, obniża się, osuwa w dół tworząc nieestetyczne nawisy skórne, bruzdy i zmarszczki, zaburzając rysy. Twarz zaczyna nabierać smutnego, znużonego i starczego wyglądu.

Co to jest zabieg wolumetrii twarzy?

Zabieg wolumetrii twarzy lub lifting wolumetryczny to czynność z zakresu medycyny estetycznej polegająca na podaniu pod skórę pacjenta preparatu wypełniającego, by uzupełnić braki i ubytki spowodowane upływającym wiekiem lub innymi naturalnymi przyczynami. Preparatem wypełniającym jest najczęściej kwas hialuronowy, lecz używa się również innych bezpiecznych środków.

Do kogo skierowany jest zabieg wolumetrii ?

Dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej można cofnąć efekty lipoatrofii i bez konieczności korzystania ze skalpela, przywrócić twarzy młodzieńczy wygląd. Do kogo jest skierowany zabieg modelowania twarzy? Do osób, które skarżą się na:

  • zaburzone wiekiem rysy twarzy
  • opadające kąciki ust i policzki
  • podbródek chomika
  • dolinę łez pod oczami
  • zwiotczałą skórę twarzy
  • głębokie bruzdy wzdłuż nosa
  • zbyt szczupłą twarz
  • w wyniku gwałtownego schudnięcia utraciły jędrność skóry twarzy.

Na czym polega wolumetria twarzy?

Zabieg wolumetrii twarzy polega na podaniu pod skórę pacjenta niewielkich ilości preparatu wypełniającego. Podczas zabiegu skóra pacjenta jest znieczulana miejscowo, by zmniejszyć dyskomfort. Następnie lekarz podaje za pomocą cienkiej igły preparat w wybrane partie skóry, by wymodelować rysy. Środek wypełniający aplikuje się przeważnie nad kością, by stworzyć efekt podniesienia skóry. Efekt liftingujący widać praktycznie od razu. W naturalny sposób podnosi opadające części twarzy i uzupełnia braki własnych tkanek.

Jakie są rodzaje środka wypełniającego?

Jednym  z najczęściej wykorzystywanych preparatów do liftingu wolumetrycznego twarzy jest kwas hialuronowy. Można również wykorzystać do wolumetrii twarzy stymulatory produkcji kolagenu, czyli kwas polimlekowy lub hydroksyapatyt wapnia. Preparaty te mają za główne zadanie pobudzić do działania i produkcji własny kolagen będący naturalną częścią skóry.

Lipofiling twarzy – inny sposób na poprawę sprężystości skóry twarzy

Innym interesującym sposobem na uzupełnienie utraconej sprężystości skóry twarzy jest lipofilling, czyli użycie własnych komórek tłuszczowych jako naturalnego wypełniacza skóry.

Lifting z użyciem komórek własnego tłuszczu jest najbardziej naturalnym sposobem na przywrócenie młodzieńczego wyglądu. Podczas znieczulenia ogólnego, lekarz pobiera od pacjenta komórki tłuszczowe z partii ciała, w których gromadzi się najczęściej (brzuch, biodra, uda, dołu podkolanowe) i po odwirowaniu podaje za pomocą cienkiej kaniuli pod skórę twarzy. Metoda lipofillingu doskonale opisana i pokazana na http://klinikagrzesiak.pl/lipofilling-twarzy/ma ogromną przewagę nad innymi sposobami uzupełniania tkanek, gdyż do wypełnienia wykorzystuje własny tłuszcz, najzdrowszy wypełniacz. Nie powoduje on reakcji alergicznych, jest żywy i pozostaje pod skórą na długie lata

Dodatkowym efektem jest zabieg liposukcji tych miejsc, z których lekarz pobierał materiał do przeszczepu.

Czego mogą się spodziewać pacjenci po zabiegu liftingującym?

Osoby, które poddały się zabiegowi wolumetrii twarzy mogą cieszyć się ponownie z wypełnione, odmłodzonej, świeżej twarzy, wymodelowanych policzków, zniwelowanych cieni pod oczami i braku bruzd wzdłuż nosa.

Na jak długo starcza efekt?

W przypadku użycia kwasu hialuronowego do zabiegu wolumetrii twarzy, efekt utrzymuje się do dwóch lat, natomiast w przypadku przeszczepienia własnego tłuszczu, nawet do dziesięciu, piętnastu lat.

Wiele w tym zakresie zależy od samego pacjenta. Nadmiar słońca, niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów mogą skrócić pozytywne rezultaty zabiegu wolumetrii czy lipofillingu twarzy.