Zdrowie i Uroda

Nederwanie mięśnia brzucha: sposób na skuteczną rehabilitację

Niezależnie od tego czy prowadzimy siedzący tryb życia, ćwiczymy amatorsko czy uprawiamy sporty ekstremalne, może dojść do przeciążenia, zerwania, nadciągnięcia i przykurczu mięśnia brzucha. W wielu przypadkach celem przywrócenia dawnej sprawności, potrzebna będzie specjalistyczna pomoc. Na dzień dzisiejszy dostępne jest co najmniej kilka sposobów rehabilitacji. Zapoznaj się z poniższym tekstem, aby dowiedzieć się, jakie kroki należy przedsięwziąć, aby z powodzeniem poprawić stan swojego zdrowia. 

Naderwanie mięśnia brzucha – Najczęstsze przyczyny

Kiedy mówimy o naderwaniu mięśnia brzucha, najczęściej wskazujemy na mięsień prosty znajdujący się w tamtej okolicy. Z reguły w takich okolicznościach dochodzi do rozwinięcia się bolesnych dolegliwości, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. W zależności od liczby zerwanych włókien mięśniowych, może skutkować to znaczącym ograniczeniem sprawności ruchowej.

W kwestii przyczyny, najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń, zbyt intensywnym treningiem, brakiem rozgrzewki lub wykonaniem bardzo gwałtownego i nienaturalnego ruchu, kiedy to mięśnie są w stanie spoczynku. Spędzając większość na siedząco, jesteśmy równie narażeni na taką przypadłość.

Gdy siedzimy, ma prawo wystąpić zjawisko kompensacji. W takiej sytuacji mięsień prosty brzucha przestaje pełnić rolę stabilizatora, a jego rolę przejmują stawy, mięśnie wspomagające i przyczepy mięśniowe nieprzystosowane do takich warunków. Dochodzi do ich przeciążenia, co z biegiem czasu przekłada się na naderwanie, przeciążenie tkanek i w efekcie ból.

Jak wygląda leczenie nederwanego mięśnia brzucha

Tradycyjne, do leczenia naderwań wykorzystuje się farmakoterapię – metodę polegającą na podawaniu leków przeciwbólowych. Do tego trzeba stosować się do licznych zaleceń lekarza: nie możemy przebywać zbyt długo w pozycji siedzącej lub jeśli kontuzja nastąpiła w wyniku ćwiczeń fizycznych – ograniczyć ją praktycznie całkowicie. Osoby korzystające z tej terapii, częstokroć narzekają na długość jej trwania. Według pacjentów, ból nie przechodzi natychmiastowo, a faktyczna poprawa przychodzi z upływem kilku, jeśli nie kilkunastu miesięcy.

Obecnie, coraz częściej zachęca się do korzystania z innowacyjnego, znanego z USA sposobu z użyciem technologii ARPwave. Zaletą jest szybka, doraźna pomoc redukująca ból o kilkadziesiąt procent już po pierwszej wizycie. Zasada działania polega na elektrostymulacji w połączeniu z lekkimi, personalnie dobranymi ćwiczeniami. Opatentowany elektrostymulator RX100 za sprawą dołączonych elektrod, umożliwia przepływ impulsów, dzięki czemu przyspieszany jest proces regeneracji uszkodzonych tkanek. Całość dzieje się pod okiem doświadczonego lekarza.

Po przejściu serii zabiegów, poprawia się praca mięśni, ciężar rozkładany jest równomiernie i tkanki przestają być przeciążane. Na tym etapie uszkodzone włókna mięśniowe, mają szansę na zagojenie się i powrót do wcześniejszej kondycji. Wysoka skuteczność wykazywana jest też u osób z naderwaniem mięśni łydek, dwugłowych, ramion i dłoni.

Zobacz więcej: https://rehabilitacja-arpwave.pl/naderwanie-miesnia-brzucha-objawy-i-leczenie